News
Njoftim per shtyp
PDF Print E-mail
Ju njoftojme se ne daten 7 dhjetor ne ambjentet e Teatrit Kombetar do te kete nje konference per shtyp
 
Mbyllja e siparit te Tirana International Film Fest i pranishem dhe regjizori Theo Angelopoulos
 
 
Faleminderit per bashkepunimin
 
 
Zyra e shtypit
TIFF 09
Egla TAHIRI
 
TIFF AWARDS 2009
PDF Print E-mail

Tirana International Film Festival

Awards


Best film of TIFF

Woman without a piano - Javier Rebollo& Platono’s academy- Filipos Tsitos


Best Director 

Gjergj Xhuvani- East West East


Best Actor

Ndricim Xhepa, Helidon Fino, Gentian Hazizi, Fation Pustina, Ervin Bejleri, 

Lulezim Zeqja

(East West East)


Best Actress

Carmen Machi

(Woman without a piano)


Media Award

Devil’s town- Vladimir Pascaljevic


Public Award

The camion- Ilir Kaso& Could souls- Sophie Bartes


Best Fiction Short Film

The one in charge- (Sergio Barrejon)


Special mentioned

Jinx in a jiffy- (Gentian Koci)


Best Animation Short Film

De si pres- Remi Durin


Special mentioned


Two princesses- Maria Stepanova

Meaning of life- Jani Zhonga


Best Documentary Short Film

Goleshovo- Ilian Metev& Two love stories- Shota Bukoshi


Special mentioned

Two highways- Alexander Markov& Nick Teplov


Best Experimental Short Film

November- Boris Greiner


Special mentioned

Eulogy- Ben Claremont


Best Albanian Movie 

Signs- Odeta Cuni


Special mention

Saligia-1- Irida Zhonga

The dinner- Blerta Zeqiri

 

GRATITUDE

GORAN PASKALJEVIC

 

CAREER ARCHIEVEMENT AWARD

Theodoros ANGELOPOULOS

 

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

VIKTOR GJIKA

 

 


DIGIART AWARDS

 

BEST ANIMATION
Maciej Synabel - Uncle (Poland)
 
BEST EXPERIMENTAL
Andre Schreuders - Manifesto for a free fall (Netherlands)
 
BEST DOCUMENTARY
Nico Angiuli - Otnarat (Italy)
 
BEST SHORT
Gregov Hreppnev - The Wake (Germany)
 
BEST FICTION
Anton Koskov - The Abyss (Russia)

 


 
News from TIFF
PDF Print E-mail
December 5

The seventh edition of the Tirana International Film Festival is on the eve of its closing night, tomorrow night, December 6, 2009.  The Sunday evening award ceremony will be followed by a gala celebration in the National Theatre where most of the ten day festival took place.

This was the first year that TIFF expanded into a features competition after its previous six editions which were mostly shorts and special programs.  The competing shorts and features that fill the day-long programs have been featured in numerous festivals including Sundance, Berlin, Cannes and Locarno.    

The festival opened with an out of competition showing of Serb director Goran Paskaljevic’s ‘Honeymoons’, the first Albanian-Serbian co-production and co-written by festival programmer Genc Permeti and produced by festival director Ilir Butka.

A packed hall on Friday night watched Filippos Tsitos comedy of a man discovering his Albanian roots, ‘Plato’s Academy’ which is sure to be a top contender for the grand prize.  The film was attended by the Greek director as well as one of the Albanian stars Anastas Kozdine who received a thunderous ovation in the theater after the films introduction.

The festival was also marked with half a dozen special screenings and programs including a tribute to Albanian film pioneer Viktor Gjika, a collection of Chinese propaganda films and several rare prints of international classics from the vaults of the Albanian State Film Archive.

Sunday’s closing awards will also feature a lifetime achievement award given to Greek master filmmaker Theo Angelopoulous, who will be visiting Albania the subject of many of his acclaimed motion pictures.  During the nine days, three of his classic films were featured in special screening in Tirana’s Sheraton Hotel, the location of many of the special programs.
Among the attendees of Sunday nights closing will be a number of visiting foreign artists and filmmakers to Albania among the German experimental filmmaker Sylvia Schedelbauer, American indie producer Paul Mezey along with deciding jurors Josh Marston (Maria Full of Grace), American character Richard Edson and British experimental legend Ben Rivers.  
 
Njoftim per shtyp
PDF Print E-mail
Ne oren 10:00 ne ambjentet e Teatrit Kombetar, do te kete nje  konference per mediat me Regjisoret e kompeticionit te Filmit te shkuter te cilet u shfaqen per publikun ne daten 5 dhjetor.
 
Ermela Teli Regjizore
Gentian Rexhep Koci
Alex Garcia dhe Wayne Yip
 
Njoftim per shtyp
PDF Print E-mail

Ne oren 11: 00 do te kete nje konference per shtyp me Regjizorin Vladimir Paskalejvic

dhe  ne oren 12:00 me

Producentin  Paul Mezey dhe Regjizorin  Joshua Marston te filmit

"Maria Full of Grace"

Ju faleminderit per bashkepunimin


ZYRA E SHTYPIT
TIFF 09
Egla TAHIRI

 
Kinemaja dhe turizmi: Një mundësi e re për zhvillim ekonomik
PDF Print E-mail

Njoftim per mediat
ARTKONTAKT në kuadër të TIFF, FESTIVALIT NDERKOMBETAR I FILMIT, organizon:
Kinemaja dhe turizmi: Një mundësi e re për zhvillim ekonomik
E Premte 4 Dhjetor 2009, ora 11:00,
Në Minstrinë e Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve
Një mundësi për çdo zonë, rajon, qytet për të promovuar territorin dhe vendet  me vlerë historic dhe kulturore  nëpërmjet kinemasë. Një sektor i ri ekonomik që e çon turistin të zbulojë vendet e kinemasë. Kjo do të krijojë kushtet për një turizëm të kinematografisë. Kinemaja mund të bëhet kështu një intrument rikualifikimi territorial, duke krijuar një relacion midis kinemasë dhe lokaliteteve ku xhirohet duke prodhuar benefite ekonomike, hapje totale psikologjike nga ana e spektatorit.
“Një  territoror kulturalisht pa personalitet ose i etur të ripërcaktojë identitetin e vet mund të gjej në potencialet e veta komunikative të kinemasë një çelsin për fituar një imazh të ri”
Paneli
Andi Tepelena (ARTKONTAKT)   - Kordinim  
Ferdinand Xhaferri (M.T.K.R.S)  - Përshendetjet
Ilir Butka (TIFF)                         - Film Commission ne Shqiperi
Armand Bora (I.E.S)                  - Produkti kulturor si pjese e rendesishme e ofertes kulturore                                            


Sabina Kodra & Robert  Budina - Trashigimia kulturore ne kinema
Në përfundim debate dhe konkluzione
*Në sallen e konferences do të projektohet nje kolazh me filma artistike shqiptare ku jane shfrytezuar vendet me vlere historike dhe kulturore në Shqiperi.


JU MIREPRESIM!

 

Festival Events

 

Festival Guests